Dzisiaj będzie trochę mniej wesoło niż zazwyczaj, ale mam nadzieję, że nie nudno. Ponad tydzień temu zabrałem się z powrotem za oglądanie serialu Westworld, który można znaleźć na HBO. Za pierwszym razem bardzo mi się podobał, ale dołączył do grona seriali których obejrzałem kilka pierwszych odcinków, zachwycałem się i przestawałem oglądać. Tak po prostu. I w tym wypadku się cieszę, bo dzięki temu, że minęło kilka lat od tamtej pory i nieco w tym czasie dojrzałem, zacząłem patrzeć na to z innej strony.

  W SKRÓCIE

 SINCE FICTION?

 Z każdym upływającym rokiem i rozwijającą się technologią nie jest to już taka super wymyślona fikcja jakby się mogło z początku wydawać. Patrzą na to co się dzieje, pomysły, rozwiązania, myślenie ludzi – nie odbiega to daleko, od tego, co prezentuje teraz społeczeństwo. Jestem też przekonany, że gdyby w tym momencie na świecie istniało miejsce, w którym możemy się zabawić w dziki zachód, starożytny Rzym, czy cokolwiek innego bez żadnych konsekwencji, byłoby oblegane bez przerwy. I tu swoją drogą rodzi się pytanie. Jak daleko jesteśmy od czegoś takiego? Od możliwości wykreowania swojego mini świata, który będzie działał na naszych zasadach?

  PYTANIA

 To jest to co uwielbiam w tym serialu najbardziej. Pytania. Oczywiście, możemy przelecieć trzy sezony Westworld w jeden weekend i cieszyć się tym, jaka fajna dzieje sięw nim akcja, ale byłoby to trochę jak wjechać kolejkną na szczyt, zamiast wejść o własnyh siłach. Niby można, ale sporo się traci. I w tym przypadku tracimy ogrom ciekawych przemyśleń do których zachęca nas opowieść. Pytania, które są zadawane w serialu przez najróżniejszych bohaterów, są jak się może okazać, dużo nam bliższe niż się wydaje. Odpowiedzi, żadko udzielane, ale zazwyczaj bardzo kontrowersyjne, też mogą wpędzić nas w długie przemyślenia na najróżniejsze tematy, o których nigdy byśmy nawet nie pomyśleli. Lubię oglądać te odcinki nie na raz, tylko z przerwą jedno, lub nawet dwudniową, po to, aby przygoda z tym serialem nie tyle trwała jak najdłużej, co była bardziej osobista i była też podróżą po własnym światopoglądzie, nastawieniu, charakterze. Mógłbym nawet powiedzieć, że nawet odkrywaniu w sobie rzeczy, nie poznanych nigdy wcześniej.

LUDZIE

 Ostatnim aspektem Westworld, który wywiera na mnie ogromne wrażenie jest zachowanie przybyszów przyjeżdżających do stworzonego specjalnie dla nich parku. Mogą zrobić wszystko, pobawić się w stróży prawa, pojmać największych złoczyńców, szukać złota, ale także mordować, gwałcić, torturować, cokolwiek sobie wymarzą. Niektórzy mogą powiedzieć, że to przesada, to pod publikę, bo ludzie lubią oglądać takie rzeczy, jak jest brutalnie i emocjonująco. Wystarczy jednak przez chwilę pomyśleć sobie nad tym co działo się w naszej historii, co ludzie potrafili i nada potrafią robić sobie nawzajem i przestaje to być obrazem wyobraźni jakiegoś obleśnego świra, tylko uzmysławiamy sobie, że niestety, ale taka prawdopodobnie byłaby rzeczywistość, w miejscu, gdzie każdy czy zestresowany, wkurzony, miły, kochany, agresywny, głupi, inteligentny  – każdy może zrobić to co mu się żywnie podoba bez żadnych konsekwencji.

  Zachęcam bardzo wszystkich do obejrzenia, nie trzeba się śpieszyć, ale wydaje mi się, że jest to serial, który na prawdę może zmienić wiele w życiu. 

Westworld na HBO


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder