Każdy uczy się języka w inny sposób. Fiszki, podcasty, filmy, muzyka, podręczniki, książki, aplikacje, gry – możliwości są niezliczone. Gdy prawie pół roku temu zacząłem przygodę z islandzkim kupiłem fiszki, bo stwierdziłem, że najważniejsze będzie najpierw zbudowanie pewnej bazy słownictwa, a później dodam do tego różne czasy, które pozwolą mi na swobodne korzystanie z pozyskanej wiedzy. No ale nie.

Po trzech miesiącach doszedłem do wniosku, że to nie ma trochę sensu. Nie mam pojęcia jak cokolwiek powiedzieć, zapytać, a wiem jak powiedzieć kotłownia (kjallari), czy podłoga (gólf). Co mi do da, jeżeli nic z tym nie mogę zrobić? Dlatego szukałem dalej i na szczęście w jednej z księgarni krakowskich znalazłem rozmówki islandzkie. I tu sytuacja zaczęła się od nowa – super, będę się uczył użytecznych wyrażeń, poznam dużo nowych słówek i dzięki temu w końcu potrafiłbym stworzyć jakąś wypowiedź w tym podobnym do staroangielskiego języku. Ale jak ułożyć sobie całą wiedzę w głowie? Jak to jakoś uporządkować, żebym nie znał tylko po trochu w każdym temacie, tylko umiał połączyć wszystko w całość?

I tak trafiłem na starszą wersję Colloquial Icelandic, angielskiego podręcznika sprzed prawie 19 lat, który świetnie się spisuje. Wykonując różne zadania, czytając całkiem ciekawe dialogi, ucząc się podanej w bardzo przystępny sposób islandzkiej gramatyki uczę się szybciej i więcej. I właśnie w trakcie nauki pomyślałem, że korzystam z tylu różnych źródeł, łatwiej i trudniej dostępnych, darmowych i nie darmowych, ciekawych i nijakich, aż źle nie byłoby stworzyć czegoś, gdzie te wszystkie informacje mógłbym zgromadzić i korzystać z nich, a przy okazji udostępnić tę wiedzę innym.

I tak oto powstała moja nowa strona.

I bynajmniej nie jest to zwykła strona do nauki. Nie znajdziemy tu wszystkich definicji, rozdziałów, całej uporządkowanej wiedzy i tym podobnych.

Przede wszystkim strona będzie aktualizowana na bieżąco wraz z moim postępem, albo jego brakiem, a co to oznacza zaraz wytłumaczę, ale wszystko po kolei.

Stronę podzieliłem na różne działy, które zawierają wszystko czego się będę uczył i co będę poznawał.

Gramatyka –

tu się nie trzeba długo roztrząsać. Wszystkie poznane czasy, reguły, wymowa, wszystko to będzie można znaleźć tutaj w jak najkrótszej i prostej formie, tak by było to możliwie łatwe do zrozumienia.

Słówka –

 tutaj znajdziemy fiszki, które ułatwią nam ich naukę z wielu różnych zagadnień. Wszystkie będą dodawane na stronie Quizlet, gdzie można je poznawać na wiele różnych sposobów: tradycyjnie, grając, ucząc się poprawnej pisowni i rozwiązując testy. Jest nawet opcja wspólnej rywalizacji, dlatego wydaje mi się że teraz praca z nimi będzie sprawiała samą przyjemność, a może i nieco adrenaliny, gdy będziemy chcieli udowodnić komuś, jakim to się nie jest poliglotą wyzywając go na niecodzienny pojedynek.

Czytanie –

w tej zakładce raz na tydzień będzie pojawiał się nowy tekst, bez tłumaczenia, który będzie służył do nauki czytania, wymowy, rozumienia całości wypowiedzi, ale też zmuszał nas do wyszukiwania słów, wyrażeń, których nie znamy i w ten sposób poszerzał naszą wiedzę.

Słuchanie –

każdy podcast, radio, cokolwiek co znajdę do słuchania znajdzie się tutaj, tak, aby można się było osłuchać z językiem, ewentualnie dowiedzieć się czegoś nowego od rodowitych Islandczyków.

Bonus –

to jest miejsce na każdy film, serial czy kanał na Youtubie, który może zainteresować swoją treścią a także inne strony internetowe, na których można sięgnąć po więcej.

 Czyli to będzie takie moje własne kompendium wiedzy o języku islandzkim, które ma mi pomóc w nauce i motywacji do niej, ale jeżeli ktoś chce też skorzystać i trochę się pobawić – zapraszam 😀

Gött kvöld


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder