Pewnego razu zerknąłem na statystki swojego konta na YT i mnie zmroziło. Wynikało z nich, że spędzam średnio 5 godzin dziennie na YouTube! 5 bezproduktywnych godzin dziennie…

Traf chciał, że akurat tego samego dnia miałem spotkanie z jednym z moich „uczniów”. Choć to zazwyczaj ja jestem tą osobą, która stara się pomóc młodym ludziom, tym razem to ja poczułem się, jakbym dostał właśnie wskazówkę wartą miliony! I pewnie on nawet o tym nie wie, ale kiedy podzieliłem się z nim faktem jak dużo czasu spędzam na YT usłyszałem z jego ust, krótkie, rzucone jakby od niechcenia: „to słuchaj w tym czasie podcastów!”.

I on i ja nie zdawaliśmy sobie sprawy, że te słowa bardziej zapadną mi w pamięć niż nie jedna wskazówka, którą mogłem znaleźć w książkach, które ostatnimi czasy czytam nałogowo (po części w związku z wyzwaniem na 2019 rok). 

Dlaczego to zdanie odmieniło moje życie? 

Uświadomiłem sobie dwie rzeczy:

 1. Na YT niestety zazwyczaj oglądam głupkowate filmy. Częściej kanały typu „polskie drogi”, kabarety czy bardziej ambitne, ale dalej nic nie wnoszące do mojego życia vlogi Gonciarza czy Mocnego.
 2. YouTube ma ten minus, że rzadko treść da się przyswajać bez obrazu, co sprawia, że czas spędzony na YT to czas, którego nie jesteśmy w stanie przeznaczyć na inne zajęcia… w przeciwieństwie do podcastów.

Podcastów słucham od zawsze i mam z nimi trochę taki problem, jak mój brat Franek z serialami. Nawet jak usłyszę jakiś fantastyczny odcinek podcastu „Mała Wielka Firma” to ciężko mi się zabrać za kolejny… zupełnie nie wiem dlaczego tak jest. Tym bardziej, że najczęściej kolejny okazuje się zazwyczaj równie dobry!

Ostatnio jednak coś się zmieniło. Postanowiłem przerzucić się z często głupkowatych treści z YT na bardziej rozwojowe podcasty. Słuchać ich podczas pracy (z wyłączeniem czasu kiedy potrzebuję skupić myśli), sprzątania, zmywania czy podczas jazdy na rowerze (tutaj słucham ich zamiast muzyki). 

Udało mi się. I wiecie co? To ma sens! Tutaj chciałbym podzielić się z wami kilkoma spostrzeżeniami:

 • Od kiedy jestem wspólnikiem w firmie, podcasty często poruszające tematykę biznesu, nareszcie potrafię odnieść do rzeczywistości. Dotychczas słuchałem ich tylko jako ciekawostkę, teraz dostrzegam mnóstwo możliwości, pomysłów, usprawnień i potrafię wyciągnąć dużo ważnych dla mnie wniosków. To jest naprawdę super!
 • Postanowiłem dzielić się z Wami na moim koncie na Twitterze raz w tygodniu (w niedzielę) 3 najlepszymi odcinkami jakie udało mi się w danym tygodniu odsłuchać. To dodatkowo motywuje, a i wy może znajdziecie coś interesującego dla siebie!
 • Jestem ogromnie szczęśliwy, że w przeciągu ostatniego roku scena podcasterska w polsce się bardzo bardzo rozwinęła. Sam mam pewien plan, żeby stać się jej częścią, ale o tym może przy jakiejś innej okazji 😉
 • Podcasty to nie tylko nudne tematy biznesowe! To także niezwykłe historię i bardzo dużo śmiechu! 
 • I na koniec mały tip: dużo więcej podcastów uda się wam przesłuchać jeżeli przyspieszycie ich odtwarzanie (ja słucham x1,5-2). Nie trudno jest się przyzwyczaić, a gwarantuje Wam, że jeszcze trudniej jest się na nowo przyzwyczaić do tych wszystkich pauz i „yyy”! Podobno głuchoniemi słuchają podcastów na 8-krotnym przyspieszeniu! Przebijecie?

Na koniec chciałbym podzielić się małym rankingiem podcastów (będę starał się aktualizować na bieżąco), których słucham regularnie:

 1. 6 Minute English (10/10)
 2. 7 metrów pod ziemią (?)
 3. 21% Rocznie (6/10)
 4. Echa Rynku (6/10)
 5. Finanse Bardzo Osobiste (?)
 6. Greg Albrecht Podcast (8/10)
 7. Inna Kultura Biznesu (6/10)
 8. Karolina Sobańska (?)
 9. Kryminatorium (?)
 10. Learning English News (7/10)
 11. Mała Wielka Firma (8/10)
 12. Na Podsłuchu – Niebezpiecznik (?)
 13. Nieidealny Sport (5/10)
 14. Olek Wandzel Podcast (7/10)
 15. Otwieracz (?)
 16. Po Ludzku o Pieniądzach (6/10)
 17. Projektant Życia (6/10)
 18. PULS BIZNESU do słuchania (7/10)
 19. System Trader (4/10)
 20. The English We Speak (10/10)
 21. Więcej niż oszczędzanie pieniędzy (7/10)
 22. Yes Was Podcast (9/10)
 23. Z pasją o mocnych stronach (?)
 24. Zarabiam w Biznesie (7/10)

Wow, teraz sobie uświadomiłem ile tego jest!

Kategorie: NaukaŻycie

1 komentarz

Co myślę o Clubhouse? | VITINGI.pl · 27 lutego 2021 o 18:16

[…] z materiału jak największej ilości wiedzy? Jest cała masa ciekawych blogów, podcastów (o których piszę tu i w bliskiej przyszłości zaktualizuje listę) czy kanałów na YT gdzie całą tą wiedzę z Clubhouse mogę dostać w dowolnie wybranym […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder